آزمون های زبان فرانسه و اهمیت داشتن مدرک زبان فرانسه

اهمیت داشتن مدرک زبان فرانسه

آیا تمایل دارید که به ایالت کبک کانادا یا فرانسه مهاجرت کنید و در آنجا تحصیلاتتان را ادامه بدهید یا فرصت های شغلی عالی پیدا کنید؟ برای این کار، نیازمند مدارک معتبری در زمینه زبان فرانسه هستید. برای رسیدن به این اهداف و اخذ مدارک معتبر زبان فرانسه، ابتدا باید از طریق آزمون های زبان فرانسه مدارک معتبری را دریافت نمایید. بنابراین در این مقاله به اهمیت داشتن مدرک زبان فرانسه خواهیم پرداخت.

 

اهمیت داشتن مدرک زبان فرانسه در چیست؟

 

اگر قصد تحصیل، اقامت، مهاجرت، کسب و کار، تجارت، سفرهای تفریحی و کاری به محیط های فرانسوی زبان را دارید، حتی با داشتن مدرک بین المللی زبان انگلیسی، باز هم تسلط به زبان فرانسه، به ویژه برای درک مردم فرانسه زبان و برقراری ارتباط با آنها و انجام دادن فعالیت های روزمره بسیار حائز اهمیت است.
به همین دلیل تسلط به این زبان بسیار مهم است و برای تحقق این امر، نیاز به یادگیری زبان فرانسه و البته اثبات سطح توانایی های خود در این زبان با یک مدرک رسمی دارید. حتی اگه دلیل شما از یادگیری زبان فرانسه صرفاً علاقه هم باشد، باز هم احتمالاً دوست دارید که در رزومه ی خود مدرکی داشته باشید تا میزان توانایی و تسلط شما را در این زبان نشان بدهد.

قرار گرفتن مدرک زبان فرانسه در رزومه‌، یک آیتم جالب توجه و جذاب برای شما محسوب می‌شود و می‌تواند زمینه‌های پیشرفت را برای هر شخصی فراهم کند. اگه که به دلایل مختلفی قصد مهاجرت به کانادا فرانسه و سایر کشورهای فرانسوی زبان را دارید، و یا اگه تنها قصد نشان دادن تسلط خود را به زبان فرانسوی به عنوان یک مهارت دارید، آزمون های مختلف زبان فرانسه وجود دارند که میتونید با درنظر گرفتن برخی شرایط، در آنها شرکت کنید.

اهمیت داشتن مدرک زبان فرانسه

 

اگه شما دانش‌آموز یا علاقه مند به زبان فرانسه باشید احتمالاً با تعدادی از آزمون های مربوط به سنجش مهارت این زبان، آشنا هستید. از آنجایی که شرکت در این آزمون‌ها تصمیم حساس و سرنوشت‌سازی می‌باشد ، گاهی حتی یک نتیجه‌ی نامطلوب قادر است که برنامه های آینده تان را به تاخیر بیندازد یا حتی کلاً مسیر زندگی شما را عوض کند، بنابراین بهتر است که با آمادگی و آشنایی کامل به سراغ آنها بروید.

با آشنایی با آزمون های زبان فرانسه و جزئیات آنها می‌توانیم سریع تر به نتیجه ی مطلوب برسیم. به همین منظور در این مقاله قصد داریم که به معرفی تعدادی از معتبرترین آزمون های زبان فرانسه که توسط وزارت آموزش و پرورش فرانسه مورد تایید بوده، به همراه توضیحاتی راجع به هر کدام بپردازیم و تمامی موارد مهم در حوزه ی این آزمون ها را بررسی کنیم تا بتوانیم اطلاعات لازم را به علاقه مندان منتقل کنیم و امکان شناخت تفاوت های این آزمون ها را برای مخاطبین فراهم کنیم تا همگی بتوانند مطابق با نیاز های خودشان، آزمون مورد نظرشان را انتخاب کنند.

 

آزمون سنجش مهارت‌های زبان فرانسه

 

آزمون سنجش مهارت‌های زبان فرانسه

 

آزمون سنجش مهارت‌های زبان فرانسه، برای افرادی تدوین شده است که زبان فرانسوی، زبان مادری آنها محسوب نمی‌شود.
وزارت آموزش و پرورش فرانسه، طیف گسترده‌ای از آزمون‌ها را برای ارائه گواهینامه (دیپلم) تأییدیه ی یادگیری زبان فرانسه در سطوح مختلف مبتدی تا پیشرفته در نظر گرفته است. این آزمون‌ها برای مخاطبان یادگیری زبان فرانسه در همه سنین بوده و بر اساس استاندارد ۶ سطحی اتحادیه اروپا از A1تا C2 که منطبق بر سطوح چارچوب مشترک اروپایی (CECRL) است، طراحی شده و برای مقاطع سنی بزرگسالان، نوجوانان و کودکان به طور جداگانه برگزار می‌شود.

 

آزمون‌های مختلفی که برای سنجش سطح زبان فرانسه برگزار می‌شود، طبق استانداردهای بین‌المللی هستند که اندازه و معیاری برای بررسی و تعیین سطح توانایی شما در برقراری ارتباط موثر به زبان فرانسه را بررسی می‌کنند.
مانند آزمون‌های دیگر زبان‌ها، آزمون‌های زبان فرانسه هم با هدف بررسی مهارت‌های برقراری ارتباط داوطلب در موقعیت‌های مشابه زندگی عادی، تدوین شده اتد. به همین دلیل، آمادگی کامل در ۴ مهارت اصلی، در بیشتر این امتحان‌ها امری ضروری محسوب می‌شود.
تمامی آزمون‌ها به‌منظور بازتاب محور اجرایی “چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان‌ها” طراحی شده اند، به طوری که کاربران زبان را به‌عنوان افراد جامعه در نظر می‌گیرند که اجرای مسئولیت‌هایی را برعهده دارند و لزوماً متخصص در زمینه‌ی زبان نیستند.

 

مسئولیت‌ هایی در شرایط و محیط مشخص و در یک محدوده ی اجرایی معین، که ممکن است در حیطه‌ی شخصی، عمومی، تحصیلی و یا حرفه‌ای باشد. آزمون‌ها به نحوی طراحی شده اند که در هر سطح دربرگیرنده‌ی هر ۴ مهارت، اما با میزان تعاملات متفاوت و متناسب با سطح موردنظر باشند.
مدارک این امتحانات مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش فرانسه بوده و جزو معتبرترین مدارک زبان، جهت ثبت ‏نام در دانشگاه‏ های فرانسه زبان، اقدامات شغلی و … محسوب می‌شوند. اعتبار این آزمون‌ها توسط متخصصینی با چندین گرایش مرتبط با روان‌شناسی و طراحی آزمون‌ها، که دارای گواهینامه ی معتبر از اتحادیه اروپا در این زمینه هستند، مورد بررسی و تأیید قرار گرفته اند. لذا به عنوان مدارک رسمی زبان فرانسه مورد تأیید بوده و اعتبار لازم را دارا هستند.

 

در ایران نیز، آزمون های زبان فرانسه از سال ۱۹۹۲ در کانون زبان اجرایی شد و هم اکنون در ۵ شهر اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد و تهران توسط بخش فرهنگی سفارت فرانسه، موسسات و زبانکده های معتبر زیادی مانند کانون زبان ایران یا موسسه قطب راوندی اقدام به برگزاری این امتحانات و اعطای این مدارک می کنند که با کمی جستجو در اینترنت و تماس با آنها می توانید اطلاعات لازم برای شرکت در این آزمون ها بدست آورید.
هزینه ی ثبت نام بسته به مرکز آزمون متفاوت است، اما معمولاً این هزینه از حدود ۱۰۰ یورو برای پایین ترین سطح آزمون زبان فرانسوی شروع می شود و تا ۲۰۰ الی ۲۵۰ یورو افزایش می‌یابد.

 

بخش های مختلف آزمون

 

Compréhension orale : در این بخش که به فارسی فهم شنیداری نام دارد؛ چند فایل صوتی پخش می‌شود و شرکت کنندگان باید به سوالاتی دربارهٔ آنچه از فایلهای صوتی می‌شنوند پاسخ دهند. هدف از طراحی این بخش ارزیابی مهارت و توانایی‌های داوطلبان در زمینه شنیداری و کلیپ‌های صوتی است. هر فایل ۲ بار پخش می‌شود و مدت زمان هر فایل، بسته به سطح زبانی افراد، بین ۳ تا ۸ دقیقه می‌باشد.

Comprehension orale

 

Compréhension écrite : در این بخش که به فارسی فهم نوشتاری نام دارد؛ چند متن کوتاه ارائه می‌شود و شرکت‌کنندگان باید به سوالات چند گزینه‌ای پاسخ دهند. در این بخش برخی از سوالات دارای چند پاسخ صحیح می‌باشند. مثلاً دو گزینه از چهار گزینه ی تست باهم درست هستند.

Comprehension ecrite

Production écrit : این بخش که به فارسی تولید نوشتاری نام دارد؛ توانایی نوشتن یک متن را می‌سنجد و برای هر سطح، امتحانی متفاوت در نظر گرفته شده است.

Production ecrit

Production orale : در این بخش که به فارسی تولید گفتاری نام دارد؛ معمولاً با معرفی و صحبت پیرامون شرکت کننده شروع می‌شود و سپس، یک موضوع ارائه می‌شود که شرکت‌کننده و مصاحبه کننده باهم باید پیرامون آن موضوع صحبت کنند.

Production orale

 

3

کارشناس زبان و ادبیات فرانسه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان