معرفی آزمون های زبان فرانسه (بخش اول)

معرفی آزمون های زبان فرانسه

مدارک رسمی زبان فرانسه شامل( DILF,DALF,DELF,TEF,TCF,DCL) می باشند که هر یک دارای چند شاخه هستند. در ادامه ی این مقاله، به معرفی هر کدام می پردازیم.

 

گواهینامه ی تحصیلات زبان فرانسه DELF: (Diplôme d’Études en Langue Français)

این دیپلم، مدرک زبان رسمی است که پس از موفقیت در امتحان رسمی ، از سوی مرکز مطالعات فرانسه(CIEP) که زیرمجموعه‌ی وزارت آموزش فرانسه است، به شرکت کنندگان در این آزمون اعطا می شود و بیانگر سطح زبان فرانسه فرد متقاضی و توانایی‌های او، می‌باشد.
این آزمون پرطرفدارترین و از طرفی به طور تقریبی می‌شود گفت دشوار ترین آزمون می‌باشد، چرا که فرد در هر ۴ مهارت شنیداری، نوشتاری، گفتاری و خواندنی، به طور مستقل مورد آزمایش قرار می گیرد. زبان آموزان مبتدی و متوسط به بالا در گروه های سنی مختلف کودکان، نوجوانان و بزرگسالان میتوانند در این آزمون شرکت کنند.
گواهینامه ی تحصیلات زبان فرانسه برای سطوح مبتدی (A1, A2) و متوسط (B1, B2) می‌باشد، که از طرف مرکز مطالعات زبان فرانسه (زیرمجموعه وزارت آموزش فرانسه) به منظور بررسی سطح فرانسه زبانان در خارج از فرانسه ترتیب داده شده است. زمان بندی آزمون با توجه به سطح متقاضی متغیر است.
این آزمون بر خلاف بیشتر آزمون های زبان، بدون نیاز به کامپیوتر و به صورت دست نوشته برگزار می‌شود که نمره ی آن از ۱۰۰ و حداقل نمره قبولی ۵۰ است. به این معنی که هر مهارت ۲۵ نمره دارد و در مجموع، اگر کسی بتواند نمره ی بالاتر از ۵۰ کسب کند، گواهی (دیپلمِ) DELF به او اعطا می‌شود؛ به شرط اینکه در هر مهارت حداقل نمره ی ۵ را گرفته باشد.
نکته ی قابل توجه در مورد این آزمون این است که شما در هر یک از سطوح (در صورت کسب حداقل نمره قبولی)، فقط یک بار مجاز به امتحان دادن هستید و نمره هیچ گاه منقضی نمی شود. به طور مثال اگر شما در سطح A2، دلفی با نمره ۶۰ کسب کنید، دیگه قادر به امتحان دادن مجدد آزمون دلف A2 برای ارتقای نمره ی خود به سطح دیگه، مثلا B1 نیستین. پس باید زمانی اقدام به کسب این مدرک کنید که از توانایی خود در سطح مورد نظر اطمینان داشته باشید.
آزمون DELF عمومی، ۴ دیپلم مستقل و جداگانه دارد (ینی هرکدام از این آزمون‌ها و مدارکش از دیگری جدا هستند)، مستقل بودنِ آزمون ها به این معنی است که مثلاً شما، بدون این که مدرک A2 یا A1 را دریافت کرده باشید، می‌توانید در آزمون سطح B1 شرکت کنید.

در اختیار داشتن مدرک زبان فرانسوی DELF، هنگام تقاضا برای شغل در فرانسه یا درخواست پذیرش در دانشگاه های این کشور و دیگر کشور های فرانسوی زبان ، بسیار مفید است. اکثر برنامه های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دیپلم B2 احتیاج دارند، اگرچه برخی از برنامه های کارشناسی ارشد مدرک سطح B1 این آزمون را هم می پذیرند. B1 و B2 نیز دو سطح از آزمون DELF هستند که برای کار کردن و تحصیل به شما کمک زیادی خواهند کرد.
نمرات این آزمون دارای اعتبار نامحدود هستند، به عبارتی تا آخر عمر شما معتبر هستند.
در حال حاضر، بیش از ۱۲۰۰ مرکز آزمون در ۱۷۵ کشور دنیا به طور رسمی آزمون‌های DELF و DALF را برگزار می کنند. این آزمون تقریبا۶ بار در سال برگزار می‌شود و هزینه ی این آزمون خاص، بر اساس سطح زبانی، از ۶۵ تا ۷۰ یورو متغیر است.

 

آزمون delf

 

پنج نوع DELF وجود دارد که که بر حسب سطوح زبانی موردنظر داوطلب و محدوده‌ ی سنی و نوع کاربرد زبانی، همگی از یکدیگر مستقل هستند. به این معنی که زبان‌آموز باید برای مدرک مورد نظر خودش، هر کدام از این نسخه‌ها را از قبل انتخاب کند و در آزمون دلخواهش شرکت کند و نمره ی هر کدام از این آزمون‌ ها ارتباطی با آزمون‌های دیگه ندارد. در تمامی این آزمونها، بخش های مختلف این آزمونها مانند آزمون عمومی است و تنها دارای موضوعات متفاوت هستند. این نسخه‌ها به صورت زیر می‌باشند:
۱- (DELF TOUT PUBLIQUE) : آزمون عمومی زبان فرانسه
۲- (DELF PRIM) : آزمون ابتدایی زبان فرانسه
۳- (DELF JUNIOR) :آزمون نوجوانان زبان فرانسه
۴- (DELF SCOLAIR) : آزمون مدرسه ای زبان فرانسه
۵- (DELF PRO) : آزمون حرفه ای زبان فرانسه

 

DELF TOUT PUBLIC : این نوع از DELF که نسخه عمومی نامیده می‌شود، دیپلم مخصوص بزرگسالان است و شامل سطح های A1, A2, B1, B2 می باشد. این آزمون، هیچ گونه محدودیت سنی نداشته و برای همه گروه های سنی برگزار می شود.
این مدرک توسط وزارت آموزش و پرورش ملی فرانسه به غیر فرانسوی ‌زبان ‌هایی اعطا می شود که موفق به کسب نمره قبولی در این آزمون بشوند. این آزمون دارای ۴ نمره مستقل مطابق با استاندارد اروپا است که پیشتر به آن اشاره شد.
این آزمون در بیش از ۱۱۸۶ مرکز آزمون در ۱۷۳ کشور دنیا (که شامل فرانسه هم می شود) به طور رسمی برگزار می شود. در هر سطحی از آزمون، هر ۴ مهارت اصلی زبان شامل مهارت خواندن، نوشتن ، شنیدن و صحبت کردن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
هر کدام از آزمون‌های عمومی توسط متخصصینی طراحی شده اند که خودشان دارای مدرک DELF یا همان گواهینامه معتبر از اتحادیه اروپا در این زمینه هستند.
بر همین اساس مخاطب آزمون‌ها افرادی عادی در نظر گرفته شده اند که دانش عمومی در سطح معمول جامعه باید داشته باشند (یعنی نیازی نیست مهارت و دانش خاصی فراتر از یک کاربر عمومی داشته باشند یا از دانش آکادمیک منحصر به فردی برخوردار باشند). این آزمون‌ها بر اساس دانش عمومی، چگونگی و چرایی مسائل روزمره، ایجاد ارتباطات اجتماعی و فهم وقایع اطراف طراحی و تدوین می‌ شوند

 

آزمون delf tout public

 

DELF PRIM : سطحی‌ ترین و ابتدایی‌ ترین پلکان از مجموعه آزمون‌های زبان فرانسه و همچنین اولین رده از مجموعه دیپلم های DELF می باشد که برای اعطای گواهینامه ی دانش این زبان از جانب وزارت آموزش و پرورش فرانسه به کودکانی که فرانسوی زبان نبوده ولی قصد یادگیری زبان فرانسوی را دارند، اعطا می شود.
این گواهینامه در حقیقت معادل گواهینامه ی نسخه ی PRO می باشد.
این مدرک که مخصوص کودکان ۷ الی ۱۲ ساله ی در سطح های زبانی A1 و A2 و برای کسانی است که در مدرسه زبان فرانسه را یاد می گیرند. این گواهینامه همچنین برای کودکانی که قصد تحصیل در دبستان‌های کشورهای فرانسوی زبان و یا مدارس و آموزشگاه‌های خصوصی فرانسوی‌زبان را دارند، الزامی است.

 

آزمون delf prime

ساختار آزمون نیز دقیقا همانند آزمون نسخه عمومی است البته با این تفاوت که موضوعات، متناسب با فضای زندگی نوجوانان طراحی شده است. این آزمون نیز به ارزیابی چهار مهارت نوشتاری، شنیداری، گفتاری و دیداری می‌پردازد.

 

 

DELF JUNIOR : این آزمون مشابه ساختار کلی آزمون DELF می باشد و تفاوتش تنها در موضوع سوالات است که این نوع آزمون، در برگیرنده ی علایق و مرتبط با دنیای جوانان می باشد. این آزمون سطح A1 تا B2 را مورد سنجش قرار می‌دهد.
در حقیقت این نسخه، ورژن خاصی از آزمون دلف برای نوجوانانی است که سنشان بالای ۱۲سال است تا این دانش‌آموزان دبیرستانی و مقطع متوسطه بتوانند برای کسب مدرک دیپلم در مدارس فرانسوی زبان ادامه تحصیل بدهند. این آزمون شامل سطوح زبانی A1, A2, B1, B2 می باشد.

 

آزمون delf junior

 

DELF SCOLAIR : این آزمون نیز مشابه ساختار کلی آزمون DELF می باشد و تفاوت آن در موضوعات است که مناسب با جامعه ی دانش آموزی طراحی شده است.
این آزمون مخصوص داوطلبان نوجوان و دانش آموزان می باشد که در مدارس یا آموزشگاه‌های خصوصی فرانسوی‌زبان، قصد ادامه تحصیل را دارند. این آزمون دارای چندین سطح مختلف است که از سطح A1 تا B2 را مورد سنجش قرار می دهد.

 

آزمون delf scolaire

 

DELF PRO : این نوع از دیپلم رسمی، مخصوص داوطلبانی است که به دنبال فرصت های شغلی اولیه یا ارتقاء در یک محیط کاری فرانسوی زبان هستند.
این آزمون برای مهاجرت، پیدا کردن شغل و یا ثبت نام در دانشگاه ها و مدارس فرانسه از اعتبار بالایی برخوردار می‌باشند و در واقع می‌توانیم بگوییم DELF PRO معتبر ترین مدرک زبان فرانسه شناخته می شود. داوطلبان این آزمون بعد از شرکت در امتحان و کسب نمره میتوانند از طرف مرکز مطالعات زبان فرانسه مدرک خود را اخذ کنند.
همچنین، مختص ارائه ی گواهی یادگیری مهارت زبان فرانسوی به صورت حرفه‌ای و اختصاصی است که توسط وزارت آموزش و پرورش کشور فرانسه مورد تأیید و گواهی است. این آزمون به ارزیابی توانایی ‌های ارتباطی افراد در موقعیت‌های حرفه‌ای شغلی می‌پردازد. ساختار سوالات آزمون نیز متناسب با فضای کاری حرفه‌ای تنظیم شده است.
شیوه ی امتیازدهی و نمره‌دهی هم متناسب با استاندارد های مطرح شده توسط اتحادیه ی اروپا به صورت ۴ سطحی است. زمان بندی طبق سطح بندی ارائه شده، برای سطوح مختلف متغیراست.
این آزمون مهارت‌های ارتباطی را متناسب با موقعیت‌های شغلی می‌سنجد و برای استفاده از زبان فرانسوی در دنیای کسب و کار می‌باشد و ممکن است کارفرمای شما این مدرک را از شما درخواست کند.
مانند نسخه‌های قبلی، نسخه ی حرفه‌ای آزمون DELF هم به ارزیابی ۴ مهارت اصلی شنیداری، گفتاری، نوشتاری و دیداری می‌پردازد. این دیپلم، مخصوص کارمندان و تاجران و مورد نیاز برای حرفه ی آنهاست و از سطح A1 تا B2 را می سنجد.
همون طوری که قبلاً اشاره شد این دیپلم ها، کاملا مستقل از یکدیگر بوده و به داوطلب این امکان را می‌ دهند که با توجه به سطح زبانی خود، در هر کدام از این آزمون‌ها شرکت کند.

آزمون delf pro

گواهینامه سطح پیشرفته زبان فرانسهDALF: (Diplôme Approfondi de Langue Français)

این دیپلم، مدرک زبان رسمی است که پس از برگزاری آزمون به متقاضیان آموزش زبان فرانسه اعطا می‌گردد. این آزمون کاملاً مشابه آزمون قبلی است و در همان مراکز آزمون ارائه می‌شود، با این تفاوت که در سطوح پیشرفته و فوق پیشرفته (C1, C2) و همانند آزمون DELF، هر چهار مهارت مورد آزمون قرار می گیرد. درک فرهنگ و همچنین درک زبان، هر دو در این آزمون از اهمیت خاصی برخوردار هستند.
این آزمون مخصوص سطوح C1 و C2 است. داوطلبانی که در آزمون DALF شرکت میکنند. باید بتوانند از زبان فرانسه در محیط‌های آکادمی و در سطح پیشرفته استفاده کنند. در واقع سطح شما برای شرکت در این آزمون باید نزدیک به یک نِیتیو باشد.

برای گرفتن این مدرک باید حداقل ۵۰ نمره از ۱۰۰ نمره را کسب کنید. شما هنگام ثبت نام، باید تعیین کنید که قصد شرکت در کدام سطح آزمون را دارید. بیشترِ دانشگاه های فرانسوی، در مقاطع کارشناسی و ارشد مدرک سطح C1 را از شما قبول میکنند.

آزمون زبان فرانسوی DALF در سطح C2 به ندرت برگزار می‌شود، زیرا شما وقتی به این سطح از دانش زبان فرانسوی می‌رسید که یک مدرک سطح بالاتر در زبان فرانسوی داشته باشید، مثلاً یه مدرک کارشناسی ارشد در رشته زبان فرانسوی.

کسب دیپلم C2 معمولاً حداقل به چند ماه مطالعه پیوسته نیز نیاز دارد. بنابراین شخصی که مدرک آزمون زبان DALF با سطح C2 را دریافت کرده، احتمالاً قبلاً در دانشگاه های فرانسوی حضور داشته یا در محیط فرانسوی زبان کار کرده است.

گواهی‌هایDELF/DALF مدارک‌ دائمی (بدون تاریخ انقضاء) مستقلی هستند که نیاز به تمدید ندارن و به صورت مادام العمر معتبر هستند. اين ديپلم ها، برای ورود به دانشگاه هاي فرانسه يا هر دانشگاه ديگري که زبان آموزشی آن فرانسه است، الزامی است.
DELF و DALF بسته به نوع آزمونی که در آن شرکت می کنید، بسیار متفاوت هستند اما این قالب برای همه ی تست ها بسیار مشابه است.
این آزمون‌های بین‌المللی که تائیدیه ی روان‌سنج‌های خبره را هم دارد، مورد استفاده ی وزارت‌های امور خارجه در امر آموزش هستند و در بیش از ۱۰۰۰ مرکز آزمون در ۱۶۴ کشور برگذار می شود.
برای شرکت در هر یک از دو آزمون بالا، باید هنگام ثبت نام مشخص کنید که در آزمون چه سطحی قصد شرکت دارید. در صورتی که از سطح زبان فرانسه ی خود اطمینان ندارید، می تونین در آزمون TCF که در ادامه معرفی می شود، شرکت کنید که بر اساس نمره ی کسب شده، سطح زبان فرانسه ی شما تعیین می شود.
مدرک DALF گواهی به این مساله است که دارنده ی آن شایسته ورود به نظام آموزش عالی فرانسه است و او را از هر آزمون زبان فرانسه دیگری برای پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه معاف می‌ کند.
این مدارک که صرفاً برای ارزیابی سطح زبان فرانسه شهروندان غیرفرانسوی طراحی شده اند، مدارک رسمی مهارت و تسلط به زبان فرانسه هستند.
DELF و DALF آزمون های مستقلی هستند به داوطلب این امکان را می‌دهند که با توجه به سطح زبانی خود، در هر یک از آزمون‌ها شرکت کند و می‌توان بدون محدودیت زمانی در یک یا دو کشور در آنها شرکت کرد. هزینه ی آزمون در هر دو سطح ۷۵ یورو است.

آزمون dalf

DILF : (Diplôme initial de langue français) گواهینامه سطح مقدماتی زبان فرانسه

این آزمون سطح خیلی پایه را پوشش می¬دهد و مناسب افرادی با پایین ترین سطح تسلط بر زبان فرانسوی که در طبقه بندی A1قرار دارند می‌باشد و متقاضیانش را در این سطح ارزیابی می کند.
این اولین سطح برای دانشجویان زبان خارجی است و به همین دلیل، مدرک چندان شناخته شده و سودمندی نیست. این آزمون برای کسانی که تازه شروع به یادگیری زبان فرانسه کرده اند مناسب است و به همین دلیل هم نام این مدرک (دیپلم ابتدایی زبان فرانسوی) است.
آزمون زبان فرانسه ی DILF، بعد از تقاضای مدیرکل وزارت فرهنگ فرانسه بطور خاص برای کشور فرانسه ایجاد شد. این آزمون بیشتر، از افرادی که قبل از مهاجرت به فرانسه در معرض این زبان نبوده اند یا در زبان مادری خودشان هم سواد چندانی ندارند گرفته می‌شود.
بسیاری از مراکز امتحانی DILF را ارائه نمی دهند، و این مدرک توسط دانشگاه ها نیز پذیرفته نمی‌شود. آزمون زبان DILF بر خلاف دو آزمون قبل، ارزیابی مهارت ارتباطات گفتاری و شنیداری و درک در مورد ارتباطات نوشتاری و خواندن و درک مطلب را در اولویت قرار می دهد.

آزمون dilf

اگر به تازگی یادگیری فرانسوی را شروع کرده اید و برای گرفتن مدرک رسمی انگیزه بیشتری لازم دارید، می‌توانید این آزمون را انتخاب کنید. درغیر این صورت، آن را نادیده بگیرید و به سطوح بالاتر فکر کنید چون این نوع آزمون به جز انگیزه سازی و عزم برای گرفتن مدارک بالاتر چندان سودمند نیست.

 

 

3

کارشناس زبان و ادبیات فرانسه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان